Καλωσήλθατε στο Forum μας
ΘΕΜΑ: iPhone Quick Tip |Κερδίστε χώρο αποθήκευσης χωρίς να διαγράψετε τίποτα

iPhone Quick Tip |Κερδίστε χώρο αποθήκευσης χωρίς να διαγράψετε τίποτα 07/04/2016 10:55 #1

• ired Blog
  • Το Άβαταρ του/της ired Blog
  • Συνδεδεμένοι
  • Moderator
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 26
Σίγουρα πολλές φορές έχετε αισθανθεί δυσφορία για τον υπολειπόμενο αποθηκευτικό σας χώρο στη συσκευή σας iPhone, ιδιαίτερα εάν έχετε την έκδοση των 16 GB. Πρέπει συνεχώς να διαγράφετε φωτογραφίες, video ή εφαρμογές οι οποίες καταλαμβάνουν πολύτιμο χώρο, για να εγκαταστήσετε νέες.

Εμείς σας έχουμε μία μέθοδο, προκειμένου να απελευθερώσετε σημαντικό αποθηκευτικό χώρο, χωρίς να διαγράψετε τίποτα από το iPhone σας. Ναι καλά Διαβάσατε. Θα σας μεταφέρουμε ένα έξυπνο κόλπο το οποίο εντοπίσαμε σε ξένη τεχνολογική ιστοσελίδα και δοκιμάσαμε με πραγματικά θεαματικά αποτελέσματα.

Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε είναι η εξής:

Ανοίξτε την εφαρμογή iTunes Store και δοκιμάστε να ενοικιάσετε μία ταινία μεγάλου μεγέθους. Για παράδειγμα το "The Lord of the Rings" ή μία διαχρονική ταινία όπως το "War and Peace”, ταινίες οι οποίες ξεπερνούν τα 5 GB. Όπως είναι λογικό η ταινία δεν θα μπορέσει να εγκατασταθεί στη συσκευή σας καθώς δεν υπάρχει ο απαιτούμενος αποθηκευτικός χώρος.

Θα λάβετε μία ειδοποίηση όπως στο στιγμιότυπο που επισυνάπτουμε, πως “Δεν υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος αποθήκευσης για τη λήψη “Η Γέφυρα των Κατασκόπων”. Σημειώστε πως δεν πρόκειται να χρεωθείτε καθώς το αρχείο είναι μεγάλο για τον εναπομείναντα χώρο. Επιλέξτε “OK”.

Ανοίξτε τις Ρυθμίσεις > Επιλέξτε Γενικά > Χώρος και χρήση iCloud και θα παρατηρήσετε επιπλέον σημαντικό διαθέσιμο αποθηκευτικό χώρο.

Δεν είναι παραπλάνηση ούτε μαγικό. Το λειτουργικό προκειμένου να εξασφαλίσει αποθηκευτικό χώρο, διαγράφει προσωρινά αρχεία τα οποία συγκεντρώνονται και συνωστίζονται στη συσκευή σας με το χρόνο.

Τα αρχεία αυτά χρησιμοποιούνται για εγκατάσταση ή απεγκατάσταση μιας εφαρμογής και στην ουσία είναι άχρηστα. Μετά από 2-3 φορές που κάναμε την παραπάνω ενέργεια, καταφέραμε και εξασφαλίσαμε 3 GB επιπλέον αποθηκευτικό χώρο. Πρόκειται για σημαντικό όφελος από την αποδέσμευση του αποθηκευτικού χώρου καθώς μπορείτε στη συνέχεια να τον χρησιμοποιήσετε για επιπλέον φωτογραφίες, εφαρμογές κλπ.

Προχωρήστε στην ενέργεια αυτή κι ενημερώστε μας εάν και κατά πόσο έχετε ωφεληθεί στο Forum του ired.
"stay hungry, stay foolish"
Τελευταία διόρθωση: 07/04/2016 10:56 από ired Blog.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": heritage, Ναταλία

iPhone Quick Tip |Κερδίστε χώρο αποθήκευσης χωρίς να διαγράψετε τίποτα 07/04/2016 23:15 #2

• Panagiotis Siozos-Drosos
  • Το Άβαταρ του/της Panagiotis Siozos-Drosos
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Απροσδόκητα αποτελεσματικό!
"Κρατώντας μικρό καλάθι" μπήκα να δω τον υπόλοιπόμενο διαθέσιμο χώρο πριν εφαρμόσω τη συμβουλή σας και είχα 1,2 GB.
Με το που μπήκα στις ρυθμίσεις μετά από το ΟΚ που πάτησα στο iTunes έδειξε 4,4 GB! Αμέσως πάω στην αρχική οθόνη και βλέπω κάτω από την εφαρμογή Facebook να γράφει "Καθαρισμός". Μπήκα μετα από 1 λεπτό στις ρυθμίσεις και έδειχνε διαθέσιμο χώρο 5,2 GB! Σύνολο 4 GB κερδισμένος χώρος! Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! B)

iPhone Quick Tip |Κερδίστε χώρο αποθήκευσης χωρίς να διαγράψετε τίποτα 08/04/2016 01:01 #3

• Ναταλία
  • Το Άβαταρ του/της Ναταλία
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Και καθώς διάβαζα τον τίτλο, έλεγα από μέσα μου "ναι καλά!". Και όμως! Είχα 1,6GB ελεύθερα (μετανιώνω που αγόρασα το 16άρι iPhone!) και πλέον έχω 4,2GB. Προσπάθησα να κατεβάσω το "Titanic" 2 φορές και όλα τέλεια! :woohoo:

iPhone Quick Tip |Κερδίστε χώρο αποθήκευσης χωρίς να διαγράψετε τίποτα 08/04/2016 18:43 #4

• stavros
  • Το Άβαταρ του/της stavros
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
δεν ξέρω με πιό τρόπο το κάνατε εσείς, αλλά εγώ προσπάθησα να το κάνω στης γυναίκας μου το 5s 16αρι και με χρέωσε με το ποσόν των 13,99€ και ύστερα από επικοινωνία με την apple ακυρώθηκε η συναλλαγή. Όσο για τον χώρο παρ'έμεινε ο διαθέσιμος που είχα και πριν την ενέργεια αυτή, δηλαδή 3,8
Τελευταία διόρθωση: 08/04/2016 18:44 από stavros.

iPhone Quick Tip |Κερδίστε χώρο αποθήκευσης χωρίς να διαγράψετε τίποτα 08/04/2016 18:48 #5

• Ναταλία
  • Το Άβαταρ του/της Ναταλία
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Αυτό έγινε διότι ειχες στο λογαριασμό του iTunes συνδεμένη πιστωτική κάρτα. Εγώ δεν είχα βάλει ποτέ και έτσι που έβγαλε το μήνυμα χώρου. Θεωρώ πως εαν υπάρχει λογαριασμός με πιστωτική κάνει την αγορά ασχέτως ύπαρξης διαθέσιμου χώρου.

iPhone Quick Tip |Κερδίστε χώρο αποθήκευσης χωρίς να διαγράψετε τίποτα 08/04/2016 18:49 #6

• stavros
  • Το Άβαταρ του/της stavros
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
σε ευχαριστώ για την ενημέρωση !!!

iPhone Quick Tip |Κερδίστε χώρο αποθήκευσης χωρίς να διαγράψετε τίποτα 09/04/2016 10:49 #7

• ired Blog
  • Συνδεδεμένοι
  • Moderator
stavros έγραψε:
σε ευχαριστώ για την ενημέρωση !!!

Καλημέρα Σταύρο, για να το επιτύχεις θα πρέπει η συσκευή να είναι γεμάτη ώστε να μην μπορεί να αποθηκεύσει την ταινία και να σου βγάλει το μήνυμα. Σε εσένα ζήτησε τον κωδικό, έδωσες τον κωδικό και σε χρέωσε. Θα αναζητήσεις μεγάλες ταινίες HD για παράδειγμα το The Lord of the ring. κι αν σου ζητήσει κωδικό δεν θα δώσεις για να μην χρεωθείς.

iPhone Quick Tip |Κερδίστε χώρο αποθήκευσης χωρίς να διαγράψετε τίποτα 08/05/2016 21:25 #8

• Νικος
  • Το Άβαταρ του/της Νικος
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Μπορείτε να μου πείτε αν η εν λογω διαδικασια ισχυει και και iPad.

iPhone Quick Tip |Κερδίστε χώρο αποθήκευσης χωρίς να διαγράψετε τίποτα 09/05/2016 09:05 #9

• ired Blog
  • Συνδεδεμένοι
  • Moderator
Νίκος έγραψε:
Μπορείτε να μου πείτε αν η εν λογω διαδικασια ισχυει και και iPad.

Καλημέρα φίλε μου, ναι ισχύει, αρκεί να είναι γεμάτο. Μόνο υπό αυτή την προϋπόθεση.