Καλωσήλθατε στο Forum μας
ΘΕΜΑ: Final Cut Pro

Final Cut Pro 01/11/2016 22:08 #1

• Christos Peles
  • Το Άβαταρ του/της Christos Peles
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Καλησπέρα σας. Βλέποντας την γνώση να δίνει και να παίρνει απλόχερα θα ήθελα να σας ζητήσω λίγο από τον χρόνο σας ως προς ένα ερώτημα το οποίο μου δημιουργήθηκε πρόσφατα. Δουλεύω εδώ και ένα χρόνο το premiere σε Windows Pc i7 5ης γενιάς διπύρηνο 8gb ram 1600 και Samsung ssd σαν κύριο σκληρό σε Toshiba σασί. Θέλω να περάσω σε final cut pro. Θα μπορούσατε να μου απαντήσετε στο δίλημμα MacBook Pro 2015 (με κάρτα γραφικών) vs MacBook Pro 2016 15αρι το πιο "φθηνό"? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Final Cut Pro 02/11/2016 09:25 #2

• eleliad
  • Το Άβαταρ του/της eleliad
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
Μην αγοράσεις κανένα MacBook με χώρο μικρότερο από 512 gb. Το Final Cut Pro X δημιουργεί τεράστια αρχεία κατά την επεξεργασία ενός πρότζεκτ όποτε θα έχεις πρόβλημα χώρου. Επίσης θα χρειαστείς τουλάχιστον 16 gb RAM όποτε το κόστος θα ανέβει πολύ ψηλά. Επίσης η οθόνη των 15 ιντσών δεν κάνει για σοβαρή δουλειά οπότε θα χρειαστείς εξωτερικό μόνιτορ. Αν υπολογίσεις το κόστος για όλα αυτά, παίρνεις 27 ιντσών iMac. Μιλάω ως χρήστης του Final Cut Pro X εδώ και πολλά χρόνια. Αν σκέφτεσαι μάλιστα να δουλέψεις με αρχεία 4K, τότε θέλεις πάνω από 2 ΤΒ δίσκο.
Dead men tell no tales

Final Cut Pro 03/11/2016 17:31 #3

• Christos Peles
  • Το Άβαταρ του/της Christos Peles
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Ρώτησα ανάμεσα στο παλιό 2015 την έκδοση με 16αρα ram 512 SSD και κάρτα γραφικών σε σχέση με το νέο 16αρα εάν 256 SSD και επίσης κάρτα γραφικών.

Final Cut Pro 04/11/2016 01:19 #4

• eleliad
  • Το Άβαταρ του/της eleliad
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
Θα προτιμούσα το παλιό λόγω περισσότερου χώρου. Οι διαφορές κ κατά τα άλλα δεν είναι πολύ μεγάλες.
Dead men tell no tales