Καλωσήλθατε στο Forum μας
ΘΕΜΑ: Πώς να φτιάξετε ένα δίκτυο VPN.

Πώς να φτιάξετε ένα δίκτυο VPN. 06/04/2016 14:07 #1

• Alexa
  • Το Άβαταρ του/της Alexa
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Καλησπέρα.
Διάβασα το άρθρο "πως να φτιάξετε ένα VPN δίκτυο", και αφού επέλεξα τον δεύτερο τρόπο, δηλαδή το Layer 2 Tunneling Protocol (L2TP), πήγα στις ρυθμίσεις που αφορούν στο δίκτυο στον υπολογιστή μου, και συμπλήρωσα τα αντίστοιχα πεδία όπως φαίνονται στο επισυναπτόμενο αρχείο - φωτογραφία.
Η απορία μου είναι με τι πρέπει να συμπληρώσω στο server address και account name, προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία VPN δικτύου.

Ευχαριστώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς να φτιάξετε ένα δίκτυο VPN. 07/04/2016 10:18 #2

• Κώστας
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας
  • Εκτός Σύνδεσης
  • Moderator
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
Καλημέρα σας. Προσπαθείτε να συνδεθείτε από τον Mac υπολογιστή σας σε Windows PC δίκτυο (π.χ. της εργασίας σας);

Αν ναι, τότε αυτά τα στοιχεία θα σας τα δώσει ο administrator του δικτύου.

Συνήθως το account name σε εταιρικά περιβάλλοντα είναι το mail του χρήστη. Θα πρέπει όμως να τον ρωτήσετε και για το πρωτόκολλο που χρησιμοποιεί η εταιρία.
Κώστας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Alexa

Πώς να φτιάξετε ένα δίκτυο VPN. 07/04/2016 12:21 #3

• eleliad
  • Το Άβαταρ του/της eleliad
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
Χαίρετε
Τις πληροφορίες που σας ζητάει το Mac σας όπως "Όνομα Διακομιστή" και "Διεύθυνση Διακομιστή" θα τις πάρετε από τον διαχειριστή του δικτύου στο οποίο θέλετε να συνδεθείτε μέσω VPN.
Για παράδειγμα, αν μεν είστε σε εταιρικό δίκτυο, θα σας δώσει τις πληροφορίες ο διαχειριστής του δικτύου αυτού.
Αν θέλετε να συνδεθείτε στο Internet μέσω VPN, πρέπει πρώτα να κάνετε μια συνδρομή σε κάποια εταιρία (online) που παρέχει τέτοιες υπηρεσίες και η οποία θα σας δώσει τις απαραίτητες πληροφορίες που ζητάτε όσον αφορά το τι θα συμπληρώσετε στα απαραίτητα πεδία.
Ένα δίκτυο VPN δεν το ορίζουμε εμείς, εκτός κι αν είμαστε διαχειριστές δικτύου. Απλά συμπληρώνουμε τις πληροφορίες που μας δίνουν οι αντίστοιχοι διαχειριστές.
Εμείς απλά είμαστε "Πελάτες" (Clients). Γι' αυτό το Mac σας ζητάει αυτές τις πληροφορίες.
Αν πάλι θέλετε να συνδέσετε ένα Mac με ένα PC Windows σε VPN δίκτυο μεταξύ τους, τότε δείτε το άρθρο στο blog μας για περισσότερες πληροφορίες και ακριβή ρύθμιση που θα κάνετε στους δύο υπολογιστές.
www.ired.gr/blog/item/1067-mac-vpn-to-windows.html
Dead men tell no tales
Τελευταία διόρθωση: 07/04/2016 12:22 από eleliad.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Alexa

Πώς να φτιάξετε ένα δίκτυο VPN. 08/04/2016 16:33 #4

• Alexa
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Καλησπέρα.
Δεν έχω να κάνω καθόλου με PC, παρα μόνο με το MacBook Pro, που ανήκει σε εμένα, και θα ήθελα για δική μου καθαρά προσωπική χρήση να έχω την δυνατότητα του VPN.
Σαν εταιρία, πάροχο, είμαι στην HOL, με την οποία και επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα και τα μόνα στοιχέια που μπορούν να μου δώσουν είναι αυτά που απαιτούνται για να εισέλθω στον router μου-πράγμα και το οποίο έκανα, για να τροποποιήσω κάποιες ρθμίσεις και να κάνω κάποιες βελτιώσεις στην σύνδεση μου- με την βοήθεια ενος απο τα άρθρα στο site σας.

Πώς να φτιάξετε ένα δίκτυο VPN. 08/04/2016 16:45 #5

• Alexa
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Καλησπέρα και πάλι. Πάντως προσπάθησα και μέσω του team viewer αλλά στις ρυθμίσεις εκεί που λέει extra δεν εμφανίζεται στο Mac το ίδιο μενού με αυτό που εμφανίζεται στο PC. Συνεπώς πρέπει να πάω στα extra επάνω στο μενού, άλλα από εκεί δεν έχω πρόσβαση για VPN ρυθμιση.
Επισυνάπτω και δύο σχετικές φωτογραφίες, η μια είναι απο το tutorial στο YouTube (δημιουργία VPN μέσω του team viewer) και η επόμενη είναι από το team viewer στον υπολογιστή μου.

Πώς να φτιάξετε ένα δίκτυο VPN. 09/04/2016 12:56 #6

• eleliad
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Πρέπει να καταλάβετε κάτι:
Ένα δίκτυο VPN δημιουργείται ΜΟΝΟ στην περίπτωση όπου ανήκουμε ήδη σε κάποιο δίκτυο (π.χ. εταιρικό) ή θέλουμε να δημιουργήσουμε εμείς ένα συνδεόμενοι με άλλα PC ή Mac κι ΟΧΙ όταν είμαστε μόνοι μας.
Στην περίπτωσή σας, το μόνο δίκτυο VPN που μπορείτε να φτιάξετε είναι για τη σύνδεση και πλοήγησή σας στο Internet αόρατα και χωρίς να παρακολουθείστε.
Τις πληροφορίες που ζητάτε δεν μπορεί να σας τις δώσει ΚΑΝΕΝΑΣ Έλληνας πάροχος υπηρεσιών διαδικτύου γιατί ΔΕΝ παρέχουν τα δίκτυά τους υπηρεσίες VPN.
Αν θέλετε κάτι τέτοιο, θα πρέπει να ψάξετε για εταιρίες που παρέχουν VPN δικτύωση με επιπλέον συνδρομή. Δηλαδή θα συνδέεστε πρώτα στο Internet μέσω της HOL π.χ., και κατόπιν θα συνδέεστε μέσω VPN με την άλλη εταιρία που θα σας δώσει και τα ακριβή στοιχεία για τη δημιουργία λογαριασμού, Ονομασία και διεύθυνση σέρβερ κλπ. Ψάξτε στο Google για εταιρίες ή υπηρεσίες που παρέχουν VPN δικτύωση και θα βρείτε - συνήθως όχι δωρεάν.
Αν ΔΕΝ θέλετε να μπλέξετε σε τέτοια διαδικασία κατεβάστε τον browser TOR "www.torproject.org/download/download-easy.html.en".
Είναι δωρεάν και θα σας δώσει τη δυνατότητα να σερφάρετε στο Internet εντελώς αόρατη αν αυτό είναι που θέλετε.
Κάτι άλλο ΔΕΝ μπορείτε να κάνετε ως μοναδική χρήστης ενός μοναδικού οικιακού υπολογιστή.
Dead men tell no tales

Πώς να φτιάξετε ένα δίκτυο VPN. 09/04/2016 13:02 #7

• eleliad
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Το Team Viewer είναι ένα πρόγραμμα που ο σκοπός του είναι να επιτρέψει σε έναν άλλο χρήστη να χειρίζεται εκείνος τον υπολογιστή μας από απόσταση - μέσω Internet ή άλλου δικτύου - προκειμένου να μας δείξει κάτι στην δική μας οθόνη, ή να κάνει κάποιο troubleshooting για πιθανό πρόβλημά μας.
Ως εκ τούτου δημιουργεί ένα δίκτυο ανάμεσα σε δύο ή περισσότερους χρήστες όπου ο ένας θα είναι ο υπολογιστής βάσης (εκεί δηλαδή που θα μπαίνουν οι άλλοι από απόσταση). Αυτό είναι όλο.
Αν δεν σκοπεύετε να δώσετε τον χειρισμό του Mac σας σε κάποιον τρίτο μέσω του Internet και για συγκεκριμένο λόγο, δεν βλέπω σε τι άλλο μπορεί να σας χρησιμεύσει.
Η VPN δικτύωση που παρέχει η εν λόγω εφαρμογή, είναι αποκλειστικά και μόνον για τους παραπάνω σκοπούς για να παράσχει ένα επιπλέον μέτρο ασφαλείας, αλλά και πάλι αυτό δεν ενδιαφέρει τις δικές σας ανάγκες.
Dead men tell no tales

Πώς να φτιάξετε ένα δίκτυο VPN. 09/04/2016 18:39 #8

• Alexa
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Εντάξει, σας ευχαριστώ πολύ

Πώς να φτιάξετε ένα δίκτυο VPN. 09/04/2016 18:45 #9

• Alexa
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Μόλις εγκατέστησα και το πρόγραμμα που μου συστήσατε προκειμένου να προηγούμαι στο διαδίκτυο ανώνυμα.
Συνεπώς θα πρέπει αν κατάλαβα καλά προκειμένου να είμαι "αόρατη" , να περιηγούμαι δηλαδή να χρησιμοποιώ μόνο το Tor Browser, σωστά?

Πώς να φτιάξετε ένα δίκτυο VPN. 09/04/2016 21:04 #10

• eleliad
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
Πολύ σωστά καταλάβατε. Και υπάρχει περίπτωση καθυστερήσεων λόγω της κρυπτογράφησης, αλλά είναι η μόνη λύση πολύ έχετε. Η μάλλον η πιο απλή.
Dead men tell no tales