Καλωσήλθατε στο Forum μας
ΘΕΜΑ: Τρέξτε τα Windows μέσα στο Mac με το Parallels Desktop

Τρέξτε τα Windows μέσα στο Mac με το Parallels Desktop 06/02/2016 14:41 #1

• ired Blog
  • Το Άβαταρ του/της ired Blog
  • Εκτός Σύνδεσης
  • Moderator
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 26
Θυμάμαι που, όταν δούλευα σε υπολογιστή με Windows, είχα ακούσει αρκετές φορές ότι αυτοί που δούλευαν σε Mac μπορούσαν να τρέχουν τα Windows μέσα από το Mac OS X και να ανταλλάσσουν αρχεία μεταξύ των εφαρμογών των δύο λειτουργικών και πίστευα ότι αυτό ήταν μια κίνηση εντυπωσιασμού και καθαρή υπερβολή. Έλεγα από μέσα μου, “Ναι καλά, εδώ τα Windows σέρνονται από μόνα τους, σκέψου και να τα βάλεις να τρέξουν μέσα από άλλο λειτουργικό τι θα γίνεται”. Έπρεπε να περάσω στα Mac και να το πειραματιστώ μόνος μου για να το πιστέψω. Κι αυτή την εμπειρία μου, θα μοιραστώ μαζί σας.

Η έννοια της virtual machine
Για να τρέξεις ένα λειτουργικό μέσα σ’ ένα άλλο, για οποιοδήποτε λόγο μπορεί να το χρειάζεσαι κάτι τέτοιο, χρειάζεσαι πρώτα-πρώτα μια εφαρμογή που λέγεται virtual machine (εικονική μηχανή). Η δουλειά της είναι να παρέχει το περιβάλλον ενός εικονικού μηχανήματος προκειμένου να μπορέσει ένα λειτουργικό να εγκατασταθεί “πατώντας πάνω της” όπως θα έκανε σε ένα κανονικό μηχάνημα. Τα προγράμματα εικονικών μηχανών προέρχονται από διάφορους κατασκευαστές (όχι πολλούς) αλλά δύο είναι αυτά που ξεχωρίζουν:

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο
"stay hungry, stay foolish"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.