Καλωσήλθατε στο Forum μας
ΘΕΜΑ: Πόσοι έχετε λάβει στα σοβαρά τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας σας;

Πόσοι έχετε λάβει στα σοβαρά τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας σας; 24/01/2016 20:44 #1

• ired Blog
  • Το Άβαταρ του/της ired Blog
  • Συνδεδεμένοι
  • Moderator
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 26
Με τη λογική πως οι μπαταρίες ενός iPhone δεν έχουν τη δυνατότητα αντικατάστασης χωρίς την παρουσία τεχνικού, πόσοι από εσάς την έχετε πάρει στα σοβαρά;
Για παράδειγμα οι μπαταρίες των συσκευών iPhone έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής. Στην ουσία όπως αναφέρει και η Apple στους 400 κύκλους φόρτισης η μπαταρία θα χάσει το 20% της χωρητικότητάς της. Γι΄αυτό θα πρέπει να της συμπεριφερόμαστε σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή της.
Προσωπικά έχω λάβει τα μέτρα μου κάνοντας τις εξής ενέργειες:
1. Δεν θα φορτίσω τη συσκευή μου αν δεν πέσει στο 10%
2. Από τη στιγμή που τη θέσω για φόρτιση δεν θα τη διακόψω ο κόσμος να χαλάσει αν δεν φθάσει 80%.
3. Ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσω τη συσκευή μου κατά τη διάρκεια της φόρτισης.
Πόσοι από εσάς συμμερίζεστε τις παραπάνω ενέργειες ώστε να επιμηκύνετε τον χρόνο ζωής της μπαταρίας σας; ακολουθείτε άλλες πρακτικές και ποιες; Παρακαλώ μοιραστείτε την άποψή σας μαζί μας.
"stay hungry, stay foolish"
Τελευταία διόρθωση: 25/01/2016 11:37 από mirelen.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πόσοι έχετε λάβει στα σοβαρά τη διάρκεια ζωή της μπαταρίας σας; 24/01/2016 21:30 #2

• Ορέστης
  • Το Άβαταρ του/της Ορέστης
  • Εκτός Σύνδεσης
  • New Member
καλησπέρα φίλε, εγώ την φορτίζω όποτε αδειάζει. Πολλές φορές την ξεχνάω στο φορτιστή, χρησιμοποιώ τη συσκευή κατά τη φόρτιση. Όπως καταλαβαίνεις δεν σκέφτομαι καν το θέμα περισσότερη διάρκεια ζωής της. Βέβαια αλλάζω τη συσκευή στο χρόνο ή στον 1/5 και δεν έχει τύχει να αλλάξω μπαταρια σε συσκευή έως σήμερα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.